Saat 15:30'a kadar verilen siparişleriniz aynı gün Sürat kargoya teslim edilir.

Telefon Dokunmatik ve LCD Ekran

Sırala:
Telefon Dokunmatik ve LCD Ekran

Telefon Dokunmatik ve Lcd Ekran Cep telefonu sektöründe en sık ihtiyaç duyulan parçalardan biri telefon dokunmatiği veya telefon lcd ekranıdırLcd ekran paneltelefonların sadece görüntü verme işlevini yerine getirmektedir. Telefon dokunmatik parçası ise sadece telefona dokunmatik özelliği sağlamaktadır. Bu iki ayrı parça sıklıkla birbiri ile karıştırılmaktadır. Aynı zamanda telefon lcd ekran ve dokunmatik olarak birleşik halde de satılabilmektedir. En sık karşılaşılan soru ise satılan telefon ekranının TFT mi yoksa OLED mi olduğudur.Peki TFT ekran nedir?  OLED ekran nedir? OLED ve TFT arasındaki farklar nelerdir? Öncelikle bunu bilmemiz gerekmektedir.


TFT ekranlar, arkaplandan aydınlatmalı bir yüzeyin hangi tonu sağlayacaklarına göre çalıştırılan RGB renkli filtreler mantığı ile çalışmaktadır. OLED ekranlar ise; görüntü oluşturmak için ışık yayan ledlerden faydalanmaktadır. Bu sebeple karanlık bir ortamda mükemmel siyah renk sağlamaktadır ve renk doygunluğu daha iyidir. TFT ekranlar ise çalışma prensibinden ötürü siyahı tam yansıtamaz ve bu sebeptende koyu gri gibi görünür. Buna rağmen, OLED ekranların okunabilirliği yoğun ışık ortamında TFT ekranlar kadar iyi değildir. OLED ekranlar TFT ekranlar kadar uzun ömürlü değildir ve fiyat olarak tabiki TFT ekranlar OLED ekranlardan daha da uygundur. Cep telefonu ekranları birbirlerine çok benzese de sadece uyumlu modellerinde çalışmaktadır. Her ekran modelinin kendine özgü soket adı verilen veriyolu bulunmaktadır. Buna soket filmi, flex yada sadece film de denilmektedir.Satın alınan cep telefonu ekranı öncelikle soketinden denenmelidir. Çünkü eğer işlevsel bir arızası varsa ekranı montajlamanız hiç bir şeyi değiştirmeyecektir. Bunu anlamanın tek yolu öncelikle soketinden güç vererek çalıştırmaktır.


Cep telefonu LCD ekranlarının çalışmasını sağlayan kısım sadece soketidir. Telefon ekranları en hassas parçalardan biri olduğundan montaj aşamasına geçilmeden mutlaka test edilmelidir. Montajı yapılmış cep telefonu ekranı çalıştırıldığında arızası fark edilse dahi artık yapılabilecek hiç bir şey yoktur. Yapıştırılan kısımlar artık sökülemez hale gelmiştir ve hasar görmesine çatlamasına hatta kırılmasına bile sebebiyet vermektedir. Bu durumda hemen yeni bir cep telefonu lcd ekran satın almanız gerekebilir. Cep telefonu modelinize en uygun telefon dokunmatiği ve telefon lcd ekran modellerini Telefon dokunmatik ve LCD ekran kategorimizden inceleyebilmektesiniz.